DEŠŤOVÉ SLOUPY - Břetislav Jansa

CZ | EN
CZ | EN
Přejít na obsah
Relaxace za zvuků vodních kapek


Co to je?

Dešťové, chcete-li deštné, sloupy jsou relaxační nástroje, navozující atmosféru zvuků deště či tekoucí vody. Jejich konstrukce vychází z dešťových holí, nástrojů původních Australanů, které se tradičně vyrábějí ze suchých kaktusů plněných drobnými kamínky, dnes také ze dřeva a dalších materiálů. Nakláněním holí do šikmé polohy tyto nástroje vytvářejí zvuk podobný zvuku deště. Tento zvuk je krátký a k dosažení delšího času je nutné hůl neustále naklánět z jedné strany na druhou.

Díky složitější konstrukci je zvuk dešťových sloupů oproti holím výrazně delší, závislosti na velkosti to může být i několik desítek minut.
Břetislav Jansa - Deštný sloup

Moje sloupy

K tvorbě sloupů přistupuji podobně jako k dalším dřevěným výrobkům. Jedná se převážně o ruční práci, ze strojů využívám pouze malou pásovou pilou, která mi pomáhá i při tvorbě trsátek. Tím je každý sloup neopakovatelným originálem. Sloupy jsou z masivního dřeva, nepoužívám dýhu. Díky organickému obsahu je váha sloupů výrazně nižší, než jsem viděl u jiných prodejců. Manipulace se sloupy je tak pohodlná, menší sloupy je možné brát i na cesty. Také zvuk je díky obsahu jemnější. Sloupy jsou vhodné do menších místností, například do pokojů a ložnic, kde si v tichu a klidu můžete užívat jemného zvuku tekoucí vody.



Břetislav Jansa - Deštný sloup
Konstrukce, materiály

Nejčastější otázka, kterou dostávám, je "Co v tom je a jak to funguje?". Když jsem se tímto sám zabýval, odpověď jsem nikde nenašel, takže následoval bezpočet mylných pokusů. Cest k výrobě deštného sloupu je jistě více a každý tvůrce si chrání tu svou.

Základním tvarem dřevěných dešťových sloupů je šestihran, jiné jsem dosud nikde neviděl. To byla pro mě samozřejmě výzva, takže jsem vytvořil také tvary odlišné. S vyšším počtem stěn, ve tvaru válce, i sloupy vyloženě přírodní.

Většina sloupů bývá na koncích opatřena korkem. Ten plní funkci jakési izolace od podložky, na které sloup stojí a tím tak podložka jen minimálně ovlivňuje zvuk sloupu. Zároveň korek zabraňuje klouzání sloupu.

Podobně jako je tomu u ostatních mých dřevěných předmětů, snažím se i u sloupů o lokální původ dřeva. Díky velkým rozměrům si zde nevystačím se sběrem ve volné přírodě, proto dřevo kupuji od místních zpracovatelů a obchodníků.

Na povrchovou úpravu sloupů používám čisté přírodní oleje, případně oleje s příměsí vosků. Na rozdíl od dřevěných lžic, které se snažím leštit na nejvyšší možnou míru, u většiny sloupů nechávám povrch více matný, sametový.
Břetislav Jansa - Deštný sloup



Jména

Dřevěné lžíce, mnou vytvořené, dostávají svá jména a ani u sloupů tomu nemůže být jinak. Používat pro ně jména našich potoků, říček a řek mi přijde jako samozřejmost. Protože každý sloup je jedinečným originálem, odlišovat je jmény mi dává  smysl. Ovšem, jak svému sloupu budete říkat¨vy a jestli vůbec, je samozřejmě jen na vás.
Břetislav Jansa - Deštný sloup
Váš sloup

Jestliže jste se stali majiteli dešťového sloupu, mějte prosím na paměti, že jde o dřevěný předmět. Dřevo je neustále živý, proměnlivý a choulostivý materiál. Proto sloup nevystavujte vysokým teplotám například poblíž kamen, dlouhodobému slunečnímu svitu nebo naopak vyššímu vlhku. Tím zajistíte dřevu co možná nejdelší životnost. Pro jistotu ještě uvedu, že sloupy jsou určeny vyloženě do interiéru.

Časy zvuku sloupů, které uvádím jako průměrné, jsou průměrem maximálního dosaženého času obou stran. Jen výjimečně se podaří, aby čas zvuku deště byl u obou stran zcela shodný. Využití maximálního času zvuku dosáhnete tak, že po ustání zvuku z jedné strany mírným třesením sloup ještě "vyždímete do poslední kapky". Teprve poté sloup znovu otočte.

Výjimečně se může stát, že se zvuk sloupu náhle přeruší. V takovém případě stačí sloupem mírně pohnout a zvuk pokračuje dál.

Snažte se zabránit silným nárazům a pádům sloupu. Mohlo by dojít k nevratnému poškození.  
Břetislav Jansa - Deštný sloup
Břetislav Jansa - Deštné sloupy
MÁTE DOTAZ?
Copyright © 2015 - 2024 Břetislav Jansa
Břetislav Jansa - QR code
Návrat na obsah